Domowe sposoby na zajady są bardzo skuteczne, ale przede wszystkim łatwo dostępne. 

Zajady bywają uciążliwe, powodują dyskomfort w jedzeniu i piciu. Zajady mogą wystąpić po jednej lub po obu stronach jamy ustnej, najczęściej w kącikach. Jest to stan zapalny i może trwać kilka dni lub stanowić przewlekły problem (np. w przypadku niedoboru witaminy B). Może dotyczyć osób w każdym wieku, w nawet tym niemowląt.

Zajady mogą powodować:

  • krwawienie,
  • bolesność,
  • opuchliznę,
  • pękanie,
  • sączące pęcherze,
  • rogowacenie,
  • swędzenie.

Może również dawać takie objawy jak:

  • inny smak w ustach,
  • uczucie pieczenia,
  • sucha skóra,
  • trudności z jedzeniem i mówieniem.

Co powoduje zajady? 

Istnieje kilka różnych przyczyn występowania zajadów. Najczęstszym powodem jest zakażenie drożdżakowe, które znajduje się w ślinie. Oblizując wargi czy mówiąc zbiera się ślina w kącikach ust powodując pękanie i powstawanie zajadów. Kąciki ust są idealnym ciepłym środowiskiem dla wzrostu grzybów takich jak drożdże. Wirusy i bakterie mogą również powodować powstawanie zajadów. Nie mniej jednak domowe sposoby na zajady okazują się skuteczne w każdym wypadku. 

Kto może mieć tendencję do zajadów?

Tendencję do zajadów mogą mieć osoby, które: 

  • cierpią często na pleśniawki ustne,
  • stosują kortykosteroidy lub antybiotyki,
  • mają wrażliwą skórę,
  • posiadają inne choroby zapalne, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna
  • palą,
  • mają niedokrwistość lub cukrzycę,

Zajady ust mogę być oznaką infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Najlepiej skonsultować się z lekarzem (dermatologiem), aby ustalić jak to leczyć. Lekarz zbada skórę i zapyta o inne podrażnienia na ciele. W takich przypadkach najczęściej wykonuje się wymaz w celu zbadania rodzaju infekcji, która spowodowała zajady. 

Jeśli masz problem z zajadami, możesz wypróbować wybrane przez nas domowe sposoby na zajady. Naturalne środki leczenia są bezpieczne w użyciu i nie wywołują skutków ubocznych.

  • Olej Rycynowy na zajady

Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zajady, ponieważ pomaga zmniejszyć dyskomfort oraz nadmierną suchości skóry. Silne właściwości przeciwbakteryjne oleju rycynowego zwalczają infekcję wokół dotkniętego obszaru.

Możesz użyć samego oleju rycynowego lub zmieszać go z innymi olejkami eterycznymi.

Wymieszaj ½ łyżeczki oleju rycynowego z 2-3 kroplami olejku z drzewa herbacianego

Użyj wacika do nałożenia mieszanki punktowo na zajady. Pozostaw olej na około 30 minut, a następnie spłucz wodą. Powtórz ten proces dwa razy dziennie, aby uzyskać najlepsze efekty. Olej rycynowy nie ma żadnych skutków ubocznych, chyba że jesteś na niego uczulony. 

  •  Aloes

Aloes jest kolejnym domowym sposobem na zajad. Aloes wykazuje wspaniałe działania na najróżniejsze problemy skórne. Przeciwgrzybicze i antyseptyczne właściwości aloesu sprawiają, że jest on bardzo przydatny w przypadku zajadów. Może zapewnić natychmiastową ulgę w bólu i nawilżenie skóry. Walczy silnie z grzybami i bakteriami, a zatem działa jako skuteczny domowy środek na zajady.

Przed nałożeniem żelu Aloe Vera zawsze pamiętaj o oczyszczeniu twarzy, ponadto przechowuj żel w lodówce przez około 30 minut przed każdym użyciem. Wetrzyj żel w dotknięty obszar i pozostaw na około 20-30 minut lub do wyschnięcia. Powtarzaj to 2-3 razy dziennie.

  •  Jogurt

Jogurt posiada wiele dobrych kultur bakterii, przez co charakteryzuje się pewnymi właściwościami leczniczymi. Nie tylko wspierają odpornośc, ale także przyczyniają się do lepszego gojenia zajadów. Domowe sposoby na zajady są bardziej lub mniej dostępne, ale jogurt zdecydowania mają wszyscy w lodówce. 

Wystarczy trochę naturalnego i niesłodzonego jogurtu. Nałóż go na zajad i pozostaw do wyschnięcia. Najlepiej zrobić to wieczorem i pozostawić okład na całą noc. Powtarzaj to 7–10 dni.

Jogurt również nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Spożycie jogurtu przyspieszy również proces gojenia i zwalczania stanu zapalnego.

  • Olej Kokosowy

Dzięki licznym właściwościom zdrowotnym olej kokosowy okazuje się jednym z najlepszych naturalnych sposobów na zajady. Przeciwdrobnoustrojowe właściwości oleju kokosowego pomagają nie tylko w zmniejszeniu infekcji w okolicy, ale także pomagają w całkowitym wyeliminowaniu problemu zajadów. Możesz użyć olej migdałowy wraz z olejem kokosowym, aby zwiększyć skuteczność zabiegu. To połączenie zmniejsza suchość i ból dotkniętego obszaru. 

Nałóż olej kokosowy i wmasuj go wokół dotkniętego obszaru przez 5-10 minut, powtórz proces 2 razy dziennie przez około tydzień.  Olej kokosowy pomoże szybko wyeliminować problem zajadów bez efektów ubocznych. Poza leczniczymi właściwościami olej poprawia kondycję skóry i jej odżywienie. Nawet jeśli nie masz żadnych objawów zajadów, nawyk używania oleju kokosowego jako środka zapobiegawczego jest dobrym pomysłem.

  • Płyn do płukania ust na zajady

Domowe sposoby na zajady powinny dotyczyć rzeczy, które mamy pod ręką w domu. Płyn do płukania jamy ustnej ma większość z nas. Jest to dość popularne lekarstwo na zajady, które stosuje większość ludzi.

Dzięki różnym przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym właściwościom płyn do płukania ust, jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na zajady.  Weź pewną ilość Listeriny do miski

Przy wystąpienie zajadów stosuj płyn 2-3 razy dziennie. Warto sprawdzić też skład i zastosowanie produktu. 

  • Wazelina

Wazelina jest jednym z najbardziej zaufanych kremów do walki z wieloma problemami skórnymi. Warto stosować wazelinę w przypadku zajadów jako dopełnienie innego ze sposobów, które opisaliśmy powyżej.Dzięki temu skóra będzie nawilżona i nie będzie pękać. 

Jakie są inne domowe sposoby na zajady?

Domowe sposoby na zajady to nie wszystko. Warto pamiętać o kilku wskazówkach, które uchronią przed powstawaniem zajadów. Te wskazówki są łatwe w użyciu, a także zwiększają szansę na szybsze wyleczenie zajadów. 

  • Stosuj tylko dobrej jakości balsamy do ust,
  • Zwracaj uwagę na higienę osobistą, aby infekcja nie rozprzestrzeniała się na inne obszary,
  • Nawilżaj usta wazeliną, szczególnie suche miejsca i zajady,
  • Popraw dietę, ponieważ zdrowa dieta pomoże szybciej wyleczyć dotknięty obszar,
  • Nie drap i nie pocieraj dotkniętego obszaru, 

Problem zajadów ust jest dość powszechny wśród ludzi, podobnie jak jego leczenie. Domowe sposoby na zajady bywają bardzo skuteczne i nie wywołują efektów ubocznych. 

Czy domowe środki są skuteczne w przypadku zajadów?

Cóż, tak, domowe środki są dość skuteczne w przypadku kątowego zapalenia warg. Domowe narzędzie do kątowego zapalenia jamy ustnej składa się ze wszystkich naturalnych składników, dzięki czemu jest wyjątkowo bezpieczne w użyciu. Ponadto istnieje bardzo mniejsze prawdopodobieństwo jakichkolwiek skutków ubocznych stosowania tych domowych środków zaradczych.

Jednak nadal nie odczuwasz ulgi od domowych środków na popękane usta w rogach, musisz udać się do lekarza i poddać się leczeniu innymi alternatywnymi metodami leczenia, które mogą najlepiej Ci odpowiadać.

Czy zajady może stać się niebezpieczne, jeśli nie zostaną wyleczone?

Większość ludzi wciąż sądzi, że problem jakim są zajady zostanie automatycznie zredukowany i nie trzeba w tym celu stosować specjalnego leczenia. Niestety jest to najczęstszy błąd, jaki popełniają. Zajady mogą się nasilić, jeśli nie zostaną odpowiednio zaleczone.

Jeśli nie chcesz stosować metod farmaceutycznych, zawsze możesz postawić na domowe sposoby na zajady.  

Czy zajady to problem nawracający?

Ponieważ nie ma konkretnych przyczyn, przez które powstają zajady. DUży wpływ na dieta i tryb życia, niekiedy jest to również infekcja grzybicza lub bakteryjna. Jeśli ślina zostanie zainfekowana może dojść do nadmiernego namnażania się grzybów czy bakterii co ostatecznie prowadzi do powstawania zajadów. Odpowiednia higiena i leczenia mogą wyeliminować problem zajadów, niestety nie ma gwarancji. Często jest to kwestia indywidualnych tendencji. 

Wyeliminuj zajady w najlepszy możliwy sposób, czyli stosując domowe sposoby na zajady