Nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci zwierząt po 10 roku życia. Nie są jednak wyrokiem. Nowotwory u psów i kotów można skutecznie leczyć i traktuje się je jako choroby przewlekłe. Niektóre z ras zwierząt są podatne na określone typy nowotworów. W jaki sposób rozpoznać nowotwór u psa i kota i jak leczyć guza nowotworowego?

Objawy nowotworu u zwierzęcia

Najbardziej charakterystycznym objawem pojawienia się nowotworu u zwierzęcia jest wyczuwalny guz. Powstaje on z niekontrolowanego rozrostu komórek, na skutek utraty zdolności organizmu do ich zwalczania. Jednak nowotwór u zwierząt może także wzrastać „po cichu”, nie dając wyraźnych objawów.

Problem z właściwym rozpoznaniem polega na niespecyficznych symptomach, jakie dają nowotwory, rosnące w różnych miejscach ciała zwierzęcia. Nowotwór czasem może wywoływać objawy niezwiązane z jego miejsce wzrostu, ze względu na wpływ na inne układy ciała. Pies może wymiotować, być apatyczny, mieć anemię, kaszel, biegunkę czy zaburzenia motoryczne. Zwierze może się także kulić i zachowywać nietypowo.

Nowotwór u psa

Choć rodzaj najczęstszych nowotworów u zwierząt zależy głównie od ich rasy, warto wspomnieć o tych, które są najbardziej powszechne wśród zwierząt:

  • naczyniakomięsak – to nowotwór śledziony, który charakteryzuje się szybkimi przerzutami do narządów sąsiadujących;
  • nowotwory jąder – najczęściej występują u psów i zwykle mają łagodny charakter;
  • mięsaki tkanek miękkich – nowotwory lokalnie złośliwe, leczone chirurgicznie i radioterapią. Część z nich może nie dawać przerzutów;
  • tłuszczak – łagodny guz, wywodzący się z tkanki tłuszczowej. Zagrożeniem jest jego rozrost, który powoduje dyskomfort zwierzęcia;
  • kostniakomięsak – nowotwór kości, który występuje zwykle na kończynach, dający także przerzuty do płuc;
  • nadziąślaki – to łagodne nowotwory jamy ustnej, które mogą powodować dyskomfort zwierzęcia, gdy nadmiernie się rozrosną;
  • nowotwory skóry – mogą to być zarówno niegroźne brodawczaki, jak i złośliwe raki płaskonabłonkowe.

Jak podają wiarygodne źródła: nowotwór u psa zostaje zdiagnozowany średnio co u czwartego psa. Choroba nowotworowa u psów w grupie wiekowej powyżej 10 lat jest przyczyną zgonu blisko połowo czworonogów.

Potwierdza to stwierdzenie, iż nowotwór u psów i kotów jest poważnym schorzeniem i problemem medycznym. Znajomość objawów raka może ułatwić diagnozę i przyspieszyć leczenie (zabieg operacyjny czy radioterapię)

nowotwór u psa

Nowotwór u kota

Dane pokazują, że nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci kotów. Dotykają one w różnej formie aż 20% ich populacji. Do najbardziej powszechnych należą:

  • chłoniak– nowotwór, który może zaatakować różne miejsca w organizmie, na przykład układ nerwowy czy układ trawienny;
  • rak kolczystokomórkowy – nowotwór skóry, powstający w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Dotyka głównie miejsc nie pokrytych sierścią;
  • nowotwór sutka – występuje u obu płci, szczególnie u kotów nie poddanych sterylizacji;
  • mięsaki – nowotwór tkanki łącznej, dający także przerzuty do płuc;
  • kostniakomięsak – podobnie jak u psów atakuje głównie kończyny, ale także kości czaszki.

Diagnostyka nowotworów u zwierząt

Każda narośl powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii, który jest w stanie ocenić rodzaj nowotworu i podjąć odpowiednie leczenie. Diagnostyka polega na biopsji guza, który jeśli okaże się niezłośliwy, powinien być regularnie obserwowany. W razie potrzeby biopsja może być powtarzana.

W przypadku, gdy zwierzak wykazuje symptomy choroby, takie jak złe samopoczucie, zmiana w zachowaniu, wymioty, utrata apetytu, zawsze należy skonsultować się z weterynarzem, by poznać przyczynę złego stanu zdrowia zwierzęcia. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze powyższe objawy mogą świadczyć o wystąpieniu nowotworu.

Leczenie raka u psów i kotów

Leczenie nowotworów u zwierząt uzależnione jest od ich rodzaju oraz umiejscowienia guza. Najczęściej stosuje się chirurgiczne usunięcie narośli z szerokim marginesem. Czasem, jak w przypadku kostniakomięsaków, które umiejscawiają się często w kończynach, konieczna jest amputacja. Wsparcie dla metody chirurgicznej stanowi chemioterapia lub radioterapia, której zastosowanie jest zależne od charakteru zmiany.

Takie leczenie może znacznie przedłużyć życie zwierzęcia. W przypadku nowotworów łagodnych, o ile nie rozrastają się one w nadmierny sposób, stosuje się leczenie zachowawcze. Jeśli jednak nowotwór jest zbyt duży, usuwa się go chirurgicznie.

źródło i bibliografia: portal onkologiczny zwrotnikraka.pl