Akupunktura na ból głowy jest znana i stosowana od dawna. Często stosowana jako metoda zapobiegania bólom głowy i  migrenie. Oprócz osobistych historii i opinii znajomych warto wziąć również pod uwagę wyniki badań, które sugerują, że akupunktura może rzeczywiście być skutecznym podejściem w leczeniu migreny  i bólu głowy.

Akupunktura na ból głowy wykonywana jest poprzez wkłucia cienkich igieł w punkty akupunkturowe odpowiadające za ból głowy. Sprzyja to przepływowi krwi w tkankach poprzez odruchy aksonowe, które mogą poszerzać małe naczynia wokół obszaru igły.

W dłuższej perspektywie akupunktura wspomaga aktywność przywspółczulnego układu nerwowego, pozwalając ciału na utrzymanie optymalnej częstości akcji serca,oddechów i ciśnienia krwi, z których wszystkie mogą wywołać migrenę w przypadku odchyleń.

Akupunktura dzieli ciało na szereg stref i punktów nacisku. Igły do ​​akupunktury wkłuwa się w różne punkty w zależności od objawów. Igła stymuluje nerwy do uwalniania hormonów, takich jak endorfiny, które wyzwalają odpowiedź układu przywspółczulnego

Akupunktura na ból głowy, a ilość sesji

Nadmierne napięcie mięśni może powodować silne bóle głowy i migreny.  regularna akupunktura może złagodzić nawracające migreny. Z pewnością akupunktura może wywołać efekt placebo, jednak badania potwierdzają jej właściwości. Wiele osób jest negatywnie nastawionych do medycyny niekonwencjonalnej, bez sensownych argumentów. Każdy organizm jest inny i efekty leczenia także mogą się różnić, dlatego warto przekonać się samemu czy jest to dobra opcja. 

Po około 20 sesjach akupunktury może nastąpić znaczne zmniejszenie siły bólu i częstotliwości nawracania migren. Nie jest jednak powiedziane, jak długo utrzymuje się ten efekt i czy można go utrzymać, jeśli przestanie się regularnie chodzić na akupunkturę.

Akupunktura na migreny

Uważa się, że ból podczas migreny jest związany z rozszerzeniem naczyń krwionośnych w mózgu. Akupunktura na ból głowy opiera się na wprowadzeniu igieł w okolice głowy i szyi, co chwilowo może nasilić objawy. Jednak już po kilku minutach przyjdzie rozluźnienie i ulga

Akupunktura jest stosowana jako leczenie ostrych epizodów migreny. Jednak jeśli nie dysponujesz dostępnym 24h akupunkturzystą może być to trudne do wykonania.  

Bóle głowy mogą być oznaką poważnego problemu medycznego. I nie wszystkie przewlekłe bóle głowy są migrenami. Jeśli po zastosowaniu akupunktury nie odczuwa się poprawy, a bóle są silniejsze warto udać się do lekarza. Czasami nawracające bóle głowy są spowodowane napięciem, stresem, efektem ubocznym przyjmowania leków lub uszkodzeniem nerwu. Akupunktura na ból głowy to dobra opcja, warto jednak wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem.

Nawracające migreny zaburzają jakość życia, a leki stosowane w łagodzeniu ostrych ataków mogą powodować działania niepożądane. Z tego powodu warto rozważyć alternatywne metody leczenia takie jak akupunktura, akupresura czy inne. 

Akupunktura na ból głowy, a skutki uboczne

Zanim zapiszesz się na sesje akupunktury warto przeprowadzić badania opinii w internecie, sprawdzić certyfikaty czy dyplomy potwierdzające bezpieczeństwo zabiegu. Skutki uboczne akupunktury na ogół nie występują lub są niewielkie.  Efektami niepożądanymi akupunktury mogą  być niewielkie bóle, krwawienie lub zasinienie w miejscach gdzie były wkłute igły. Bardziej narażone są także osoby z zaburzeniami krzepnięcia. 

  • W niektórych formach akupunktury do igieł przyczepia się łagodną stymulację elektryczną. Osoby z rozrusznikami serca nie powinny stosować tej formy akupunktury, ponieważ może to zakłócać działanie rozrusznika.
  • Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem w celu uzgodnienia ryzyka i korzyści związanych z zastosowaniem akupunktury. Niektóre punkty akupunktury mogą stymulować poród. 

Jedynie akupunktura wykonywana przy użyciu nieodpowiedniego lub brudnego sprzętu może stanowić jakiekolwiek zagrożenie. Igły do ​​akupunktury powinny być przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użytku.

Obserwuj akupunkturzystę, aby upewnić się, że używane igły są sterylne i nowe. Nie bój się zadawać pytań o to co się dzieje. Dobrze wyszkolony specjalista przeprowadzi przez procedurę i upewni się, że pacjent czuje się dobrze i bezpieczne.

Inne niekonwencjonalne metody leczenia bólu głowy

Akupunktura na ból głowy to nie jedyna droga załagodzenia bólu. Holistyczne podejście do zdrowia obejmuje różne formy leczenia takie jak zielarstwo, akupresura i wiele więcej. Sesje akupunktury można wspomagać innymi alternatywnymi sposobami walki z bólem głowy i migrenami.

  • Olejki eteryczne również mogą przynieść ulgę w bólu głowy. Szczególnie poleca się olejek lawendowy, który jest bardzo skuteczny i bezpieczny,  
  • Ćwiczenia aerobowe poprawiają krążenie, łagodzą stres i zwiększają pojemność płuc. Osoby cierpiące na migreny są często zachęcane do ćwiczeń aerobowych jako sposobu na przeciwdziałanie objawów.
  • Witaminy z grupy B to grupa rozpuszczalnych w wodzie witamin, które pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Na przykład przyczyniają się do syntezy neuroprzekaźników, które mogą łagodzić bóle głowy. Witaminami na migreny są witamina B, ryboflawina B2, folian, B12 i pirydoksyna B6. Witaminy z grupy B są bezpieczne przy regularnym stosowaniu. Nie wywołują skutków ubocznych, ponieważ ich nadmiar jest wydalany z moczem. 
  • Stosowanie zimnego kompresu może pomóc zmniejszyć ból głowy. Chłodne i zmrożone okłady położone na szyję lub głowę zmniejszają stan zapalny, spowalniają przewodzenie nerwowe i zwężają naczynia krwionośne, co pomaga zmniejszyć ból. 
  • Koenzym Q10 to substancja wytwarzana naturalnie przez organizm, która pomaga przekształcić żywność w energię i działa jako silny przeciwutleniacz. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów CoQ10 może być skutecznym sposobem leczenia bólów głowy. Już trzy dawki po 100 mg CoQ10 w ciągu dnia pomogają zmniejszyć częstotliwość migren i objawy z nią związane.
  • Dieta eliminacyjna może być pomocna jeśli chodzi o nietolerancję pokarmową. Określone jedzenie może  powodować częste bóle głowy i wtedy trzeba zastosować dietę eliminacyjną. Pokarmy najbardziej związane z objawami bólu głowy to pleśniowy ser, alkohol, czekolada, owoce cytrusowe i kawa. Badania potwierdzają, że 12-tygodniowa dieta eliminacyjna zmniejsza liczbę napadów bólu głowy. 
  • Popijanie napojów zawierających kofeinę, takich jak herbata lub kawa, może przynieść ulgę w przypadku bólu głowy. Kofeina poprawia nastrój i zwęża naczynia krwionośne. Pomaga także zwiększyć skuteczność popularnych leków stosowanych w leczeniu bólów głowy, takich jak ibuprofen. Wykazano jednak, że wycofanie kofeiny powoduje również bóle głowy. Jeśli osoba regularnie spożywa duże ilości kofeiny i nagle przestaje może cierpieć na silne bóle głowy.

Akupunktura na ból głowy – co trzeba wiedzieć?

Akupunktura jest uważana za bardzo bezpieczne leczenie. W badaniach przeprowadzonych w 2001 r. stwierdzono, że ryzyko akupunktury jest mniejsze niż 1 na 10 000. 

Akupunktura na ból głowy ma niewiele skutków ubocznych akupunktury, gdy jest wykonywana przez w pełni wykwalifikowanego praktyka. Wszelkie niewielkie działania niepożądane, takie jak zawroty głowy lub zasinienie wokół igieł są łagodne i same się korygują. Najważniejsze, że zapewnia ulgę w bólu – poprzez stymulację nerwów znajdujących się w mięśniach i innych tkankach uwalniając neuroprzekaźniki w mózgu i rdzeniu kręgowym.

Akupunktura zmniejsza także stany zapalne i stopień depresji korowej. Wyrównuje pozaczaszkowy i śródczaszkowy przepływ krwi – zmiany w czaszkowym przepływie krwi inicjują ból migrenowy. Wpływa na poziom serotoniny w mózgu i zwiększa lokalne mikrokrążenie pomagają w usuwaniu obrzęków.