Badacze intensywnie nad nim pracują, a cały świat czeka na niego z niecierpliwością, ostrożnie uwalniając się z lockdownu. Lek na koronawirusa – najbardziej oczekiwany preparat w ciągu ostatnich lat. To on, wraz ze szczepionką na COVID-19, pozwoli ludziom na całym świecie poczuć się bezpiecznie.

Lek na koronawirusa – leczenie wspomagające COVID-19

Co kilka tygodni, w mediach przewija się informacja, o przełomie w leczeniu choroby wywołanej przez koronawirusa, związana ze skutecznością któregoś z dostępnych już leków. Niestety rzeczywistego przełomu nadal nie ma, a niektóre z leków, które dawały nadzieję na skuteczne działanie, zawiodły.

Dziś lekarze poruszają się po omacku, korzystając z wzajemnych doświadczeń i testując substancje, które mogą stanowić potencjalny lek na koronawirusa. Które preparaty mogą dać większą szansę na wyzdrowienie pacjentom w najcięższych stanach? Kiedy lek na COVID-19 może się pojawić i czym obecnie próbują leczyć lekarze?

Oto lista potencjalnych leków na koronawirusa oraz terapii, które mogą okazać się skuteczne w walce z COVID-19:

  • Chlorochina – pomimo ograniczonej ilości danych klinicznych, jest ona stosowana przez lekarzy, także w Polsce, gdzie występuje pod nazwą Arechin. Jest to lek zatwierdzony w leczeniu m.in. malarii i tocznia. Lekarze nie tylko w Polsce, ale także w USA, Chinach czy Francji wspomagają się nim w leczeniu COVID-19. WHO wydało rekomendację do badań nad skutecznością chlorochiny. Na wyniki trzeba poczekać.
  • Remdesivir – to lek, który miał być skuteczny w leczeniu Ebolii, jednak okazało się, że nie przyniósł oczekiwanych efektów. Obecnie prowadzone są badania kliniczne nad skutecznością Remdesiviru w leczeniu COVID-19. Badania laboratoryjne wykazały jego skuteczność działania w walce z innymi koronawirusami – MERS i SARS.
  • Tocilizumab – jest to lek wpisany do spisu leków rekomendowanych w leczeniu COVID-19 w Polsce. Ma on łagodzić niepożądaną odpowiedź immunologiczną organizmu, nazywaną burzą cytokin. Lekarze, podając pacjentom lek, już uzyskali odpowiedź organizmu, w postaci zmniejszenia objawów choroby.
  • Leki stosowane w leczeniu HIV – to kombinacja leków, które swoją skuteczność mogą mieć we wczesnej fazie COVID-19. Choć pierwsze rezultaty nie są obiecujące, to badania nad odpowiednią kombinacją leków trwają, pod auspicjami WHO.
  • EIDD-2801 – lek ten jest w zaawansowanej fazie badań. Przeszedł pomyślne testy na myszach, u których zmniejszał destrukcję płuc wywołaną koronawirusem. Jego działanie polega na wprowadzeniu mutacji w RNA wirusa, co uniemożliwia dalsze infekowanie komórek. Wkrótce mają rozpocząć się testy na ludziach.
  • Iwermektyna – nad tym lekiem badania prowadzą australijscy naukowcy. Jest ona skuteczna w leczeniu trądziku różowatego. Pierwsze badania potwierdzają pewną skuteczność w leczeniu COVID-19, jednak potrzebne są dalsze analizy.
  • Osocze krwi ozdrowieńców – choć brzmi to, jak leczenie rodem ze średniowiecza, okazuje się, że jest skuteczną terapią w leczeniu objawowym, łagodzącym objawy COVID-19. Podanie osocza ma na celu wzbudzenie prawidłowej odpowiedzi na wirusa ze strony układu immunologicznego.

Wiele grup badawczych na całym świecie pracuje obecnie w ramach badaniach klinicznych, aby odnaleźć skuteczny lek na koronawirusa.  Niestety, jak podkreślają eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest jeszcze za wcześnie, aby oczekiwać spektakularnych rezultatów.

Do tego czasu główną bronią w walce z groźnym COVID-19 pozostają testy na koronawirusa. Wyróżnia się zasadniczo dwa rodzaje testów na koronawirusa. Testy genetyczne oraz szybkie badania kasetkowe w kierunku COVID-19.

POLECAMY: TEST NA COVID-19

Kiedy powstanie skuteczny lek na koronawirusa?

Obecnie badacze skupili się na szukaniu skuteczności leczenia COVID-19 wśród leków, które już są dostępne. Badania te wymagają jednak czasu i dziś nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pewno, kiedy powstanie skuteczny lek na COVID-19.

Biorąc pod uwagę priorytet tych badań, wydaje się, że może nastąpić to dość szybko,  naukowcy odnajdą lek na koronawirusa. Trzeba pamiętać, że leki, zanim zostaną zatwierdzone do stosowania u ludzi w leczeniu choroby, muszą przejść szereg testów.

Można prognozować że skuteczny lek na COVID-19 będzie dostępny – w najbardziej optymistycznym wariancie – za kilka lub kilkanaście miesięcy.

źródło: www.who.nt, zdrowie.pap.pl, www.zwrotnikraka.pl