Czy istnieją sprawdzone domowe zioła na płodność? Zioła są dosyć popularną metodą wspierania płodności szczególnie tej kobiecej. W różnych kulturach można znaleźć wzmianki na temat leczenia niepłodności ziołami, szczególnie na wschodzie były to bardzo popularne metody. Nie ma oczywiście jasnych dowodów potwierdzających skuteczność tych terapii jednak są one coraz częściej wykorzystywane. 

Czy ziołami można leczyć niepłodność?

Warto na wstępie wytłumaczyć różnicę między bezpłodnością, a niepłodnością. Wiele osób używa tych słów zamiennie, ale medycznie mają inne znaczenie. 

 • Bezpłodność to stan nieodwracalny, którego nie można wyleczyć. Podłożem są najczęściej przyczyny genetyczne – np. brak wykształconych narządów płciowych. 
 • Niepłodność to przejściowy stan związany z problemami z zajściem w ciąże. Po diagnostyce i leczeniu jest szansa na zdrową, naturalną ciążę lub in vitro. 

Nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających tego, że zioła pomagają leczyć niepłodność. Stosuje się je np. w celu poprawy jakości śluzu czy nasienia, zwiększenia skurczów mięśni macicy. Chińskie i ajurwedyjskie zioła wspierają równowagę hormonalną i cykl płodności. Niektóre zioła stosowano również w wsparciu z zapłodnieniem in vitro i inseminacją domaciczną.

 

Czy zioła na płodność są bezpieczne?

 

Suplementy ziołowe mają ograniczone regulacje, nie podlegają one takiej samej kontroli jak leki. Dlatego zioła i suplementy ziołowe, choć oznaczone jako „naturalne”, mogą nadal powodować działania niepożądane.

 

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku czy suplementu ziołowego warto skonsultować się z lekarzem lub zielarzem. Przyjmowanie ich na własną rękę może być niebezpieczne. 

 

Jednym z celów przepisywania leków ziołowych jest zwiększenie czynności jajników. Dlatego osoby, które biorą pigułki antykoncepcyjne nie powinny przyjmować ziół. 

zioła na płodność

Jak długo powinno się przyjmować zioła na płodność?

Ziołolecznictwo jest czasochłonne, ale dzięki temu można obserwować zachowanie i samopoczucie organizmu. Terapia ziołami może przynieść przewidziane efekty po 60–120 dniach. Zioła są również uzależnione od cyklu. 

 

Obrana droga leczenia ziołami jest ściśle powiązana z wieloma czynnikami. Obejmuje między innymi wiek matki, defekt fazy lutealnej, przedwczesną niewydolność jajników itd.

 

Można znaleźć wyniki badań naukowców mieszania ziół z gonadotropinami podczas inseminacji wewnątrzmacicznej i cykli zapłodnienia in vitro. Zioła wydają się nasilać działanie gonadotropin i nie stanowią ryzyka OHSS (zespół hiperstymulacji jajników).

Zioła na płodność dla Kobiet

Wymienione tutaj zioła i ich wpływ na płodność pochodzą głównie z książki „Czy chcesz mieć dziecko: naturalne rozwiązania w zakresie płodności i pielęgnacja ciąży” Sarah Abernathy i Linda Page .

 

 1. Ashwagandha 

 

Ashwagandha zwana również rasayaną ajurwedyjską, uważa się ją za zioło wspomagające płodność. Mówi się, że wzmacnia układ hormonalny, regulując nadnercza i tarczycę, co może pomóc zrównoważyć hormony rozrodcze. Uważa się również, że Ashwagandha wzmacnia jajniki, macicę i układ odpornościowy.

 

 1. Liść maliny 

 

Mówi się, że malina ma właściwości poprawiające płodność w naturalny sposób. Jest to odżywcze zioło, które może wspierać skurcze tkanki macicy. W niektórych przypadkach może to prowadzić do luźnych stolców i nudności.

 

 1. Koniczyna czerwona 

 

Koniczyna czerwona posiada estrogeny roślinne, które mogą pomóc zwiększyć płodność u kobiet z niedoborem estrogenu. Może również pomóc w przypadku bliznowacenia jajowodów. Ze względu na jej właściwości przeciwzapalne uważa się, że reguluje nieregularny cykl menstruacyjny i może być ziołem wspomagającym w niewyjaśnionej bezpłodności.

 

Koniczyna czerwona jest przeciwwskazana w okresie ciąży i karmienia piersią (powoduje skurcze). Jest również przeciwwskazana w stanach takich jak rak piersi, rak macicy, rak jajnika, endometrioza lub mięśniaki macicy.

 

 1. Dong Quai 

 

Powszechnie stosowany w medycynie chińskiej. Dzięgiel Chiński reguluje miesiączkę i owulację, poprawia ukrwienie narządów płciowych (główną przyczynę niepłodności). Nie wolno go przyjmować z lekami rozrzedzającymi krew oraz w czasie miesiączki. 

 

 1. Chamalerium luteum

 

Chociaż to zioło jest bardzo popularne to należy je przyjmować tylko za zaleceniem zielarza lub położnej. Może regulować miesiączkę i wzmacniać mięśnie macicy. Duże dawki mogą prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności i wymioty.

 

 1. Vitex 

 

Uważa się, że to zioło normalizuje proces owulacji, stymulując hormon luteinizujący i minimalizując uwalnianie hormonu folikulotropowego. Uważa się również, że Vitex równoważy produkcję estrogenu i progesteronu w organizmie.

 

Vitex to wolno działające zioło wspomagające cykl hormonalny organizmu, a nie same hormony. Nie należy go stosować wraz z lekami zawierającymi hormony.

 

 1. Pokrzywa

 

Jeśli chodzi o domowe zioła na płodność to zdecydowanie pokrzywa jest najbardziej powszechna. Uważa się, że to pokrzywa odżywia macicę, wzmacniając jednocześnie nerki i nadnercza. Działa jako detoksykator, co może pomóc w przygotowaniu organizmu do poczęcia i ciąży. Jednak nie ma naukowej wiedzy na temat stosowania tego zioła w kierunku płodności.

Domowe zioła na płodność

Zioła na płodność dla Mężczyzn

Uważa się, że zioła na płodność pomagają mężczyznom zwiększyć liczbę i ruchliwość plemników, normalizować jakość, libido i inne problemy z płodnością.

 

 1. Zioło damiana 

Uważa się, że ma właściwości zwiększające libido, które mogą być pomocne zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet. Może pomóc leczyć przedwczesny wytrysk lub impotencję.

 

 1. 2. Żeń-szeń amerykański 

Żeń Szeń tonizuje i odżywia męski układ rozrodczy i pomaga leczyć impotencję. Wiadomo, że poprawia także jakość i liczbę plemników oraz stężenie testosteronu. Nie wolno łączyć go z lekami rozrzedzającymi krew.

 

 1. 3. Peruwiańska Maca

 

Maca poprawia libido, liczbę plemników i motorykę nasieniowodów. Jest aktywnym wzmacniaczem wytrzymałości i może korygować zaburzenia erekcji. Może powodować lekkie pobudzenie i nie należy go przyjmować przed snem.

 

4.Oset

Oset pomaga wzmocnić układ rozrodczy zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Może poprawić liczbę plemników, ruchliwość i zaburzenia erekcji. Ostu nie powinno się przyjmować z lekami na serce i ciśnienie.

 

 1. Jagody Goji

Suszone owoce Goji chronią nasienie przed przegrzaniem (hipertermia), pomagając w ten sposób zachować jakość i ilość nasienia. Może również wspierać równowagę hormonalną, funkcjonowanie wątroby. Jagód goji nie powinni jeść cukrzycy.

 

Skonsultuj się z naturopatą, zielarzem lub położną w celu uzyskania wskazówek przed wypróbowaniem któregokolwiek z tych. DOmowe zioła na płodność mogą przynieść świetne rezultaty, ale również mogą powodować skutki niepożądane.