Męcząca zgaga i palenie w przełyku to nic przyjemnego. Jeżeli nie masz w domowej apteczce leku na nadkwasotę warto przeczytać “naturalne i domowe sposoby na zgagę”.

Zgaga może pojawiać się w następstwie spożywanych pokarmów  – tłuste, ciężkie, słodkie jedzenie może stymulować to nieprzyjemne uczucie. Częstą przyczyną jest również występowanie refluksu żołądkowego.

Niezależnie od przyczyny zgaga jest niekomfortowa dlatego warto wiedzieć jakimi domowymi sposobami możesz się jej pozbyć.  

Domowe sposoby na zgagę

Imbir na zgagę

Imbir jest cudowny na wiele problemów związanych ze zdrowiem. Może pomóc złagodzić chorobę lokomocyjną i poprawić krążenie krwi. Pomaga w profilaktyce chorób serca i zwalczać infekcje bakteryjne. Imbir jest przydatny również na zgagę. Umieść kilka cienkich plasterków korzenia imbiru w kubku i zalej wrzątkiem na około 10-20 minut. Następnie wypij.

Soda oczyszczona na zgagę

Dzięki wysokiej wartości pH soda oczyszczona pomaga neutralizować kwas w żołądku. Jest to bardzo skuteczny sposób, ale nie przy codziennym stosowaniu. Wystarczy wsypać łyżeczkę sody do letniej wody i wypić, gdy odczuwasz nadkwasotę.

Guma do żucia

Guma do żucia i dmuchanie balonów aktywuje gruczoły ślinowe. Nadmiar śliny, którą połykasz, pomaga rozcieńczyć zawartość żołądka i zmniejszyć uczucie zgagi.

Kiszona kapusta na zgagę

Żywność fermentowana, taka jak kapusta kiszona, ogórki kwaszone czy kimchi, mogą być niezwykle pomocne w dolegliwościach żołądkowych. Pokarm alkaliczny rozkłada się na aminokwasy i peptydy. Podnosi to poziom pH przez co łagodzi stany zapalne w żołądku i faktycznie leczy błonę żołądka.

Sok z aloesu

Aloes zwykle kojarzy się z kojącymi właściwościami.  Może również pomóc złagodzić zgagę. Wystarczy codziennie wypić szklankę soku z aloesu (bez cukrów).

Herbata rumiankowa

Herbata z rumianku to kolejny sposób na zrównoważenie poziomu kwasu w żołądku. Dodatkowo jeśli pijesz ją przed snem, zapewnia kojącą ulgę i obkurcza mięśnie co pomoże

wytrzymać w pozycji leżące.

Jak pozbyć się zgagi?

Palenie papierosów, a zgaga

Nikotyna powoduje relaksację ścianek żołądka. W szczególności rozluźnia się zawór oddzielający żołądek od przełyku. Może to powodować zgagę i uczucie palenia.

Zrezygnuj z ostrego jedzenia

Pieczenie wywołane przez ostre potrawy może zwiększać objawy refluksu, powodując ból i dyskomfort. Czego unikać:

  • Ostre papryczki
  • Ostry sos
  • chrzan
  • Pasta Wasabi
  • Chili w proszku