Akupunktura w walce z rakiem jest bardzo skutecznym rozwiązaniem. Istnieją również dowody na to, że akupunktura może pomóc w łagodzeniu skutków raka i jego leczenia.

 

Czym jest akupunktura?

Akupunktura to technika polegająca na nakłuwaniu igłami odpowiednich punktów na ciele. Igły pozostawia się na miejscu przez pewien czas, następnie zostają usunięte.
Starożytna medycyna chińska twierdzi, że energia przepływa przez ciało. Akupunktura przywraca prawidłowy przepływ co wpływa na nasze zdrowie.
Akupunktura jest stosowana w leczeniu szerokiego pojętych stanów bólowych i innych objawów. Niektórzy specjaliści zalecają stosowanie akupunktury obok terapii przeciwnowotworowych.

aNowotwór, a akupunktura

Badania medyczne pokazują, że akupunktura działa poprzez stymulowanie nerwów. Uwalnia naturalne substancje w rdzeniu kręgowym i mózgu podobne do morfiny. Akupunktura uwalnia również serotoninę. Uwalnianie tych substancji może złagodzić objawy raka.

Akupunktura może pomóc na:

 • zmęczenie i osłabienie
 • bóle
 • duszności
 • uderzenia gorąca

Akupunktura pomagą redukować stres i stany depresyjne.

W przypadku choroby przewlekłej może być konieczne wykonanie kilku sesji około 3 do 6. Po tym czasie następują pierwsze zmiany.

Jak wygląda zabieg akupunktury?

Leczenie rozpoczyna się zwykle od kilku igieł. Może się to zmienić w zależności od objawów.  Igły do akupunktury są bardzo cienkie i jednorazowe. Po nakłuciu wybranych punktów igły pozostawia się na miejscu od 10 do 30 minut. Jeżeli chodzi o akupunkturę ucha igły mogą pozostać na miejscu przez kilka dni.

Akupunktura jest ogólnie bezpieczna i daje bardzo niewiele skutków ubocznych. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest niewielkie krwawienie i zasinienie. Akupunktura w walce z rakiem

Nie ma dowodów na to, że akupunktura może pomóc w leczeniu raka. Ale może pomóc złagodzić niektóre objawy i skutki uboczne leczenia:

 • nudności i wymioty
 • zmęczenie
 • ból
 • lęk i stres
 • depresja i zmiany nastroju
 • obrzęki

Akupunktura w walce z rakiem

Większość badań pokazuje, że akupunktura jest lepsza niż brak jakiegokolwiek leczenia. Niektóre badania wykazały pozytywne wyniki akupunktury w kontrolowaniu bólu.

Akupunktura może pomóc w bólu stawów i sztywności. Ból stawów jest częstym działaniem niepożądanym leczenia hormonalnego raka piersi. Regularne sesje prowadzą do zmniejszenia odczuwanego bólu i dyskomfortu.

Akupunktura na nudności

Prowadzono badania nad tym jak akupunktura może pomóc w walce z nudnościami i wymiotami spowodowanymi chemioterapią. Opaski na nadgarstek naciskają na punkty akupunktury (akupresura)  na nadgarstku. Okazało się, że lekarze mogą stosować akupunkturę z innymi lekami przeciwwymiotnymi co daje bardzo dobre efekty w walce z nudnościami i wymiotami.

Akupunktura na zmiany neuropatyczne

Akupunkturę stosuje się również w celu zmniejszenia objawów neuropatii obwodowej. Objawy mogą obejmować:

 • drętwienie
 • mrowienie
 • uczucie zmian w rękach i stopach

Regularne sesje przynoszą niezwykłe efekty. Nie ma badań jednoznacznie potwierdzających skuteczność, ale wiele pacjentów odczuwa znaczące zmiany.

Akupunktura przy obrzęku limfatycznym

Obrzęk limfatyczny jest obrzękiem spowodowanym nagromadzeniem płynu limfatycznego. Może to być efekt uboczny leczenia chirurgicznego lub radioterapii. Podczas zabiegu usuwa się węzły chłonne, które zwykle odprowadzają płyn. Obrzęk limfatyczny może powodować dyskomfort, ból i trudności w poruszaniu się. Nie ma niezawodnego lekarstwa na obrzęk limfatyczny, ale leczenie może złagodzić objawy.

Akupunktura może mieć pozytywny wpływ na walkę z obrzękiem limfatycznym. Jednak nie nakłuwa się miejsc objętych obrzękiem. Stymulowanie miejsc wokół może przynieść oczekiwane rezultaty.

Niekonwencjonalne sposoby na zmęczenie

Osłabienie po chemioterapii jest trudne do opanowania i może mieć duży wpływ na normalne życie. Badania pokazały, że akupunktura może zmniejszyć zmęczenie i poprawić jakość życia w znaczny sposób.

Akupunktura uwalnia przepływ energii i tym samym nasze ciało może być równomiernie zasilanie. To przekłada się na uczucie siły, energii i witalności. Nie ma potwierdzonych badań co do tego, że akupunktura niweluje zmęczenie, ale jest często stosowana w takich przypadkach.

Akupunktura na duszność

Akupunktura może pomóc złagodzić duszność spowodowane zaawansowanym rakiem lub jego leczeniem. Akupunktura łagodzi również niepokój co przyczynia się do powiększenia pęcherzyków płucnych i tym samym ułatwia oddychanie.

Czy akupunktura w walce z rakiem jest bezpieczna?

Akupunktura ma mniej skutków ubocznych niż większość stosowanych leków (sterydy i leki przeciwbólowe), dlatego jest bezpieczniejszą metodą leczenia niektórych schorzeń.

Skutki uboczne są sporadyczne. Możemy tu mieć na myśli delikatne zaczerwienienie lub drobne siniaczki w miejscach ukłuć . Może pojawić się również skąpe krwawienie. Bardzo rzadko występują mdłości, wymioty lub bóle głowy i zwykle nie trwają dłużej niż jeden dzień.

Akupunktura w walce z rakiem jest bezpieczna jeśli zachowane są zasady sterylności i higieny. Zwróć uwagę na to czy igły były przechowywane w odpowiednich sterylnych warunkach i czy są jednorazowe. Brudne igły mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób przenoszonych przez kontakt z krwią np. HIV, WZW B.