Akupunktura na rzucenie palenia staje się coraz bardziej popularna.  Akupunktura wraz z ziołami może dawać dużo lepsze efekty niż standardowe terapie takie jak plastry nikotynowe. 

Niektóre osoby decydują się na wypróbowanie akupunktury kiedy inne środki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub przy występowaniu alergii na substancje czynne tych preparatów.  Przy akupunkturze można odczuwać inne pozytywne skutki takie jak lepszy sen czy poprawa nastroju. Akupunktura na rzucenie palenia ma wiele pozytywnych działań. 

Akupunktura na rzucenie palenia – nakłuwanie uszu 

Akupunktura polega na celowaniu specjalnymi igłami w odpowiednie miejsca na ciele. Jeśli chodzi o pomoc w rzuceniu palenia punkty znajdują się na uszach. Pomiędzy zabiegami akupunktury pacjenci w domu mogą stosować akupresurę.  Na uchu montuje się taśmę z miejscami ucisku na wyznaczone punkty. Pomaga to złagodzić efekty napadu głodu nikotynowego.  

Istnieje wiele teorii na temat punktów nakłucia i nacisku. Nerwy czaszkowe mają swoje zakończenia na uszach, stymulując układ nerwowy można tłumić potrzebę zapalenia papierosa i zniwelować nerwowość współistniejąca przy rzucaniu palenia.

Badania pokazują, że akupunktura stymuluje mózg do produkcji endorfin – hormonów dobrego samopoczucia, które regulują wiele procesów w organizmie.  Pacjenci zgłaszają mniejsze łaknienie i drażliwość, poprawę nastroju i poprawę snu. Każdy pacjent jest leczony zgodnie ze swoją unikalną diagnozą. Zwykle stosuje się kombinację punktów na ciele i punktów na uchu.

Akupunktura na rzucenie palenia – na czym polega? 

Igły stosowane do ​​akupunktury są niezwykle cienkie. Wkłuwa się je powierzchniowo w różne miejsca na uszach i ciele. Pomiędzy zabiegami często są przyklejane specjalne taśmy do akupresury na uchu. Kiedy przychodzi ochota na papierosa wystarczy delikatnie nacisnąć kuleczki na uchu.  Stymuluje to punkty akupunktury i tym samym wycisza i uspokaja. 

Akupunktura nie jest panaceum ani magicznym lekarstwem w leczeniu jakiegokolwiek uzależnienia, w tym palenia. Ale skutecznie pomaga zwalczać skutki uboczne odstawienia. 

Ile zabiegów akupunktury należy przeprowadzić?

Długość, liczba i częstotliwość zabiegów będą się różnić w zależności od pacjenta. Typowe zabiegi trwają od 5 do 30 minut. Powinny być wykonywane 2-3 razy w tygodniu na początku leczenia. Niektóre objawy ustępują po pierwszym zabiegu. Po zakończeniu terapii zaleca się powtarzanie akupunktury 1-2 razy w miesiącu przez cztery do sześciu miesięcy.

 

Akupunktura na rzucenie pale

Zioła wspomagające rzucenie palenia

Zioła i suplementy są często przepisywane w celu wspomagania akupunktury. Pomagają kontrolować głód i fizyczne objawy odstawienia. 

  • Bulwa konwalnika japońskiego (Mai Men Dong Tang) jest często stosowana do nawilżania płuc i jamy ustnej, pomaga naprawiać uszkodzone paleniem tkanki.
  • Przewiercień może  pomóc złagodzić drażliwość związaną z rzuceniem palenia. Wiele osób używa w momentach napięcia i głodu nikotynowego.
  • Zielona herbata, która można pić codzinnie pomaga detoksykować organizm i oczyszczać z zalegających w tkankach toksyn.  

UWAGA: Niewłaściwe stosowanie ziół może być niebezpieczne. Przed przyjęciem jakichkolwiek produktów ziołowych skonsultuj się z lekarzem lub zielarzem.

Czy akupunktura jest skuteczna w rzucaniu palenia? 

Akupunktura na rzucenie palenia ma na celu zmniejszenie chęci sięgnięcia po papierosa, ale przede wszystkim wyrównaniem nastroju związanego z odstawieniem. Przed zabiegiem nie należy palić tytoniu przez co najmniej 24 godziny. Ważne, aby pacjent był przygotowany psychicznie, a nie robił to pod namową małżonka czy przyjaciół. Jeżeli tak nie jest to żadna terapia nie przyniesie oczekiwanych efektów. 

Na początku terapii najlepiej korzystać z akupunktury 2-3 razy w tygodniu. Następnie liczbę wizyt ograniczyć do jednej w tygodniu.  Ostatnie zabiegi powinny być wykonywane po kilku miesiącach zupełnie bez palenia. 

Akupunktura na rzucenie palenia i inne naturalne metody

Akupunktura powinna być tylko częścią holistycznego podejścia do pacjenta z uzależnieniem od nikotyny. Inne naturalne metody na rzucenie palenia to między innymi: 

  • Hipnoza lub próba kontrolowania podświadomości – programowanie organizmu przeciwko nawykowi palenia. Ma dobrą skuteczność i jest dość popularna na zachodzie.  
  • Ziołolecznictwo, mieszanki ziół są dostosowywane indywidualnie dla każdego pacjenta. Ze względów bezpieczeństwa osoba przepisująca zioła powinna ściśle monitorować czynność wątroby i nerek pacjentów, aby upewnić się, że zioła są odpowiednio metabolizowane.

Rzucenie palenia to jedna z najlepszych decyzji dla zdrowia, dlatego nieważne czy zdecydujesz się na akupunkturę, zioła czy inne naturalne metody. Możne je również łączyć w celu osiągnięcia lepszych wyników

Nikotyna jest silnym uzależnieniem. W rzeczywistości badania sugerują, że nikotyna jest tak uzależniająca jak heroina, kokaina lub alkohol. Szacuje się, że większość palaczy spróbuje rzucić palenie dwa lub trzy razy, zanim w końcu rzuci nałóg. Kiedy zawiodą konwencjonalne metody rzucenia palenia, palacze często spoglądają na medycynę alternatywną.

Zabiegi akupunktury koncentrują się na takich problemach jak dreszczach, głód nikotynowy, drażliwości i niepokój. Czyli wszystkie objawy, na które ludzie często skarżą się przy rzucaniu palenia. Akupunktura pomaga także w relaksacji i detoksykacji organizmu.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Akupunktura na rzucenie palenia ma wspaniałe efekty, jednak w walce z uzależnieniem warto wypróbować także inne sposoby. Wystarczy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • Regularny wysiłek fizyczny – ruch to świetny sposób na przypomnienie sobie, dlaczego nie należy palić. Ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć stres i poprawić kondycję.
  • Jedz warzywa i owoce: dieta warzywno-owocowa pomaga detoksykować organizm. Marchew, seler, zielone warzywa liściaste i owoce cytrusowe zmniejszają apetyt i odkwaszają organizm.
  • Zrezygnuj z fastfoodów, cukru i kawy. Mogą zaburzać poziom cukru we krwi i zwiększać kwasowość nasilają się objawy odstawienia.
  • Pij wodę – picie wody zmniejsza apetyt i pomaga się oczyścić. 
  • Ćwiczenia oddechowe pomagają w relaksacji. 
  • Unikaj osób palących przez pierwsze tygodnie od rzucenia palenia.